Fotowoltaika

Dlaczego warto?

Panele wytwarzają prąd stały doprowadzony do falownika, który zamienia prąd stały na prąd zmienny o odpowiedniej częstotliwości jaka jest w sieci energetycznej. Wyprodukowany prąd zużywamy na bieżąco, a nadwyżkę oddajemy do sieci energetycznej, która jest naszym magazynem energii. Takie magazynowanie energii kosztuje nas 20 procent nadwyżki energii, które oddajemy elektrowni za możliwość przechowania dla nas wyprodukowanego prądu, przez okres jednego roku.

Bezpieczeństwo

Farma fotowoltaiczna jest cicha i bezpieczna dla ludzi oraz środowiska.

Wygoda

Farma fotowoltaiczna jest bezobsługowa i bezawaryjna

Korzyści

Jednorazowa inwestycja,
wieloletnie korzyści finansowe

Jak przebiega współpraca?

WYCENA

Bezpłatny audyt i dopasowania do potrzeb
1

AKCEPTACJA

Akceptacja warunków i podpisanie umowy
2

ZAMÓWIENIE

Zamówienie urządzeń i materiałów
3

INSTALACJA

Umówienie dogodnego terminu montażu instalacji paneli
4

ZGŁOSZENIE

Pomoc w zgłoszeniu instalacji do Zakładu Energetycznego
5

GOTOWE!


Ciesz się darmowym prądem.
6

Ulgi podatkowe i dofinansowania:

Mój prąd – Po przyznaniu wniosku, na konto klienta wraca 5 000 zł.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?
Oprócz oryginału wniosku, wśród dokumentów składanych do NFOŚiGW muszą się znaleźć 4 załączniki:Kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej z adnotacją Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd

Dowód zapłaty faktury lub oświadczenie o dokonanej zapłacie

Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej, które potwierdza montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano

Podpisana klauzula informacyjna RODO

Kontakt:
Mailowo pod adresem: mojprad@nfosigw.gov.pl
Telefonicznie pod nr: 22 45 95 990Odlicz fotowoltaikę od podstawy podatku.

Od 1 stycznia osoby fizyczne od podstawy podatku dochodowego, będą mogły odliczyć wydatki poniesione m.in. na ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem, a także ich montaż. Odliczenie nie może przekroczyć kwoty 53 tys zł, Podatek może zostać odliczony zarówno, gdy rozliczymy się według skali podatkowej (przy stawce 18% i 32%), jak i według liniowego czy ryczałtu.

Przykład: Inwestując 53 tys. zł. w instalację fotowoltaikczną, odpisujemy 18 % tej kwoty co pozwoli nam zmniejszyć koszt o 9 540 zł

FAQ

Kliknij na interesujące Cię pytanie.

Czy w przypadku posiadania dwóch domów, mogę dostać dofinansowanie dla dwóch instalacji?

Beneficjent może złożyć więcej niż jeden wniosek. Dofinansowanie udzielane jest na konkretną instalację podłączoną do licznika dwukierunkowego w danym Punkcie Poboru Energii (PPE).

Kto ponosi koszt wymiany licznika?

Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej należy wymienić licznik na dwukierunkowy, którego koszt ponosi wyłącznie zakład energetyczny.

Czy zakład energetyczny może odmówić przyłączenia do sieci instalacji fotowoltaicznej?

Nie. Nie może odmówić. Jeśli Instalacja jest prawidłowo wykonana i podłączona do sieci, jej moc jest zgodna z posiadanymi warunkami przyłączenia – zakład energetyczny ma obowiązek wydać zgodę na uruchomienie instalacji.

Co się dzieje, kiedy nie ma słońca?

Panele produkują energię nawet w pochmurne i deszczowe dni, jednak twoja instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej wydajna w słoneczne dni.

Energia której nie wykorzystam, zabiera firma energetyczna ?

Wyprodukowana energia wraca do sieci. W razie potrzeby możesz odebrać z niej swój prąd w 80%. 20 procent energii zostaje w sieci i jest traktowane jako opłata za przechowywany prąd.

Czy zimą panele produkują prąd?

Panele produkują energię cały rok, niezależnie od pogody.

Co się dzieje w momencie awarii sieci,czy moja instalacja dalej produkuje prąd?

Twoja instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej, do której oddaje nadwyżkę wyprodukowanego prądu. Ze względów bezpieczeństwa, gdy jest przerwa w dostawie energii elektrycznej, inwerter (falownik) wyłącza instalację i hamuje produkcję. Gdyby tak się nie stało, a w pobliżu Twojego domu trwałyby prace serwisowe sieci, istniałoby ryzyko porażenia prądem.

Jak długo panele będą działały?

Dzięki 25-letniej gwarancji na produkcję energii masz pewność stabilnej pracy systemu. Panele będą produkowały energię tak długo, jak będziesz tego potrzebować.

Czym jest "Kilowatopik" (kWp)?

Kilowat peak – kWp to moc szczytowa, czyli maksymalna, z jaką pracują panele słoneczne. Moc kWp określa się w warunkach STC (Standard Test Conditions), czyli w warunkach testowych, przy optymalnym nasłonecznieniu – 1000 W/m2 i temperaturze modułu fotowoltaicznego na poziomie 25°C.

Inwerter/ falownik głośno pracuje, czy wszystko jest w porządku?

Tak, wszystko jest w porządku. Inwerter (falownik) to urządzenie elektryczne, które często pracuje z dużą mocą. Odgłos buczenia dla tego typu urządzeń jest naturalny. Nie ma powodów do niepokoju.

Galeria