Jako przykład przedstawiamy zastosowany bufor o pojemności 500 l, w budynku o powierzchni 130 m2, rok budowy 2008, ocieplenie – styropian 10 cm.
W przykładowym rozwiązaniu zastosowano kocioł elektrodowy o mocy 18kW
Przy temperaturze zewnętrznej -4 noc +3 dzień – to średnie temperatury z grudnia 2019 i styczeń 2020 do połowy lutego zużycie śr. 58 kWh/doba x 30 dni = 1740kWh/miesiąc x 0,28zł = koszt 487zł/miesiąc przy ustawionej temperaturze w pomieszczeniach 21,5 st.C.
W tym przykładzie automat załącza grzałki w buforze we właściwych godzinach i grzeje go do 85 °C, przy mocy kotła elektrodowego o mocy 18 kW. Taka moc jest konieczna dla „załadowanie” bufora w dziennym cyklu „taniej” taryfy. Wystarczy ok. 1 godziny by podgrzać bufor 500 L z 50 °C do 85 °C. Musimy założyć, że pomiędzy godz.13.00 a 15.00 również dom ogrzewany jest z bufora, tym samym kocioł o mocy 18kW jest wystarczający i konieczny. Bufor wystarczy nam na siedem godzin przerwy w grzaniu tj. od 6:00 do 13:00 i od godz.15:00 do 22:00.
Dla uzyskania wysokiej sprawności bufor należy grzać do temperatury 85 °C. Niby to oczywiste, ale zdarzają się osoby, które najpierw instalują bufor,
a potem boją się go zagrzać bardziej niż do 50 °C. Bo gorący to i straty do otoczenia duże. Nic bardziej mylnego! Bufor ciepła w założeniu musi być grzany
do jak najwyższych temperatur. Jest on wyposażony w odpowiednią izolację, aby straty postojowe w zestawieniu z zyskami były znikome.
Proste, skuteczne i bezobsługowe, o niskim koszcie eksploatacji. W porównaniu do pompy ciepła urządzenie to jest bardzo proste i o niskim koszcie inwestycji. Wymagania to zasilanie trójfazowe i odpowiednia moc przyłączeniowa. Nie trzeba mieć przyłącza gazowego, nie trzeba budować kotłowni ani komina, urządzenie jest całkowicie bezobsługowe i czyste.
WZGLĘDNIE TANIE GRZANIE – przy obecnej możliwości zmiany dostawcy energii elektrycznej można wyszukać takiego, który oferuje najlepsze warunki dla grzejących prądem, tak by zbliżyć się do ok. 0,28zł/kWh. Porównanie do powietrznej pompy ciepła jest trudne z uwagi na jej zmienną efektywność pracy (COP), ale średniorocznie można przyjąć COP w granicach 2 – 3, więc koszt 1kWh z pompy ciepła to 0,20-0,30zł (gdy PC pracuje w taryfie dziennej
z 0,60zł/kWh). Nawet zakładając optymistycznie 30% niższy koszt grzania powietrzną pompą ciepła, gdy roczny rachunek za ogrzewanie w nowym domu wynosi ok. 1000zł, to zwrot kosztu jej zakupu potrwa kilkanaście lat. Najlepiej takie ogrzewanie sprawdzi się w świetnie zaizolowanych nowych domach ogrzewanych wyłącznie instalacją podłogową, która do zasilania wymaga wody o niskiej temperaturze w porównaniu z klasyczną instalacją grzejnikami.
SZEROKO DOSTĘPNE – to świetna alternatywa dla gazu ziemnego. Przyłącze elektryczne jest o wiele szerzej dostępne niż przyłącze gazowe. Skoro to takie proste, tanie i dobre, to czemu pierwszy raz o tym słyszysz? Po prostu sprzedawcy pomp ciepła i pieców gazowych mają lepszy budżet na marketing,
a bufor ciepła ogólnie jest mało atrakcyjny w czasach komputerków, wiatraczków i wodotrysków, bo jest taki “analogowy”.