Sosnowiec 41-200 ul. Stalowa 3/8
Poniedziałek- Piątek: 9.00 - 21.00
biuro@oxygeneracja.pl
INFOLINIA: 32 30 700 18
Sosnowiec 41-200 ul. Stalowa 3/8
Poniedziałek- Piątek: 9.00 - 21.00
biuro@oxygeneracja.pl
INFOLINIA: 32 30 700 18 

oDŚNIEŻANIE PANELI

Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy to problem?
Choć przez długi czas śnieżna zima była w Polsce rzadkością, nie da się ukryć, że w naszych warunkach klimatycznych opady śniegu mogą i będą się zdarzać. Co do zasady, śnieg na panelach fotowoltaicznych jest traktowany jako problem, ograniczający ich zdolności produkcyjne.

Według prawa Bougera-Lamberta, jak również wielu przeprowadzonych badań, 2-centymetrowa warstwa śniegu jest w stanie ograniczyć ilość promieni słonecznych docierających do modułu aż o 20%. Gdy grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie do 10 centymetrów do modułu dociera jedynie maksymalnie 4% promieniowania słonecznego i to w zakresie fal, które nie są wykorzystywane w zjawisku fotowoltaicznym. Trzeba jednak dodać, że na ostateczny spadek wydajności modułów związany ze śniegiem wpływ mają również inne czynniki, takie jak np.: temperatura, prędkość i kierunek wiatru, ale także nachylenie i skierowanie paneli PV czy ich odległość od gruntu. Zadzwoń po nas! Przyjedziemy i bezpiecznie odśnieżymy wasze panele.
phone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram